Penktadienio istorijos

Šimtas šešioliktoji

Ramiai atsisėskite ir kokias 10 minučių skirkite pagalvoti apie savo gyvenimo tikslus. Visiškai nėra skirtumo ar tai yra darbinės aistros, ar šeimos viršukalnė, ar sportinis iššūkis. Nieko kito nedarykite, nesiblaškykite ir ramiai pagalvokite – ką turite ir ko norite? Turbūt nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti. Vien ramiai sėdėti mums jau reikia pastangų.

Todėl šiandien pristatoma knyga mane įkvėpė pakalbėti apie tikslus. Prisipažinsiu, kad ši tema ir man gali pasirodyti užknisusi ir iškalbėta, bet šiandien apie tai bandysiu paprastai. Taigi, knygą vertinu 2 magiškais raktais iš 5 (Goodreads įvertinimas 4,15), nes parašyta lengvai. Ji skaitosi greitai ir turi gerų idėjų savyje, tačiau neapleido nuojauta, kad kažkur tai jau skaičiau. Šioji nuojauta pakankamai įkyriai mane kankino, kadangi tik retesnėmis išimtimis skaitau tą patį kelis kartus.

Ar pamenate tą žymųjį (gerai, gerai, vieną iš tų žymiųjų) dialogą iš filmo „Alisa stebuklų šalyje“? Jeigu ir nepamenate, tai priminsiu, tik pateikiu anglų kalba, nes taip geriau skamba.

– Would you tell me, please, which way I ought to go from here? (Alisa)

– That depends a good deal on where you want to get to? (Katinas)

– I don’t much care where. (Alisa)

– Then it doesn’t matter which way you go. (Katinas)

Ar jums taip nebūna? Prioritetą turime, nors kartais atrodo, kad ir ne. Ir tada ateina momentas kai tiesiog nesvarbu. Taip yra, nes (neįgyvendinti) tikslai panašiai kaip saldainiai parduotuvėje – noriu ir to, ir ano, ir dar to sekančio! Labai dažnai (ypač artėjant kalendorinių metų pabaigai) mes prisigalvojame daug didelių ir riebių tikslų. Nors vis tiek pasirenkame užkariauti pasaulį sėdėdami ant sofos.

Jums nekyla klausimas kodėl taip nutinka? Nes ir man tas pasitaiko. Autorius turi paaiškinimą: mūsų, t. y. mirtingųjų žmonių, motyvacijos atsargos greitai išsenka, nes norimas pasiekti tikslas yra kažkur tolimoje ateityje. Nebent norite šokolado ir iškart jį nusiperkate parduotuvėje. Tačiau kuo tikslas tolimesnis (noriu vasaros kūno, tarkime), tuo greičiau senka mūsų motyvacijos skrynia, kuri niekaip nepanaši į Pandoros skrynią. Juk paprasčiau turėti 50 eurų šiandien, nei palaukti ir gauti 200 eurų už pusės metų. Puikus pavyzdys yra vaikai ir šis zefyro testas, tiesiog žavinga.

Bet čia ne viskas. Autorius sako, kad motyvacija senka dėl filtro neturėjimo. Filtras būtų ne vandens, o padėtų mums filtruoti mūsų ambicingą tikslą per prizmę – kaip aš galiu atlikdamas kažką šiandien (šią savaitę, šį mėnesį ir t.t.) jį pasiekti. Didelio tikslo kaskadavimas iki mažų veiksmų, kurie neatrodytų tolį ir būtų nesudėtingi, padės formuotis įpročiams.

Pavyzdys. Tolimas tikslas „noriu 2021 metų vasarai turėti sportišką kūną“. Taigi, šį turiu mėnesį pasidomėti apie sveiką mitybą ir susidaryti planą bei pradėti reguliariai sportuoti. Pirksiu abonementą ir kiekvieną savaitę eisiu pasportuoti bent 3 kartus. Ir dar atsirinksiu sveikus produktus valgymui. Jeigu noriu tai pasiekti, tuomet šiandien turiu išeiti pasivaikščioti ir užsirašyti šią savaitę į sporto klubą bei rytoj paskaityti mokslinės informacijos apie geras maisto produktų savybes. Kiekvieną dieną matai savo savaitės, mėnesio ir panašiai tikslus bei žinai ką turi konkrečiai padaryti. Kai atlieki mažus žingsnelius formuojasi įpročiai. Tai kai kitą kartą tikslas atrodys neįmanomas ir tolimas, pagalvokite koks pirmas žingsnis šiandien, kuris palengvins kelią link to tikslo. Važiooojam!

Įkvėpimo semtasi iš knygos The One Thing (Gary Keller & Jay Papasan).

Success is about doing the right thing, not about doing everything right.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *