Penktadienio istorijos

Šimtas devynioliktoji

Žinoma, nors ir pastūmėtas savo geros draugės (nieko nenustebinsiu sakydamas, kad tenka sulaukti prašymų rekomenduoti knygų įvairiomis temomis), pagaliau galiu sakyti, kad radau gerą knygą. Iki šiol šia tema nebuvau nieko skaitęs, o čia praktinė improvizacijos instrukcija, kuri daugeliui pasirodytų aktuali.

Taip pat vienas ir labai protingas mano bičiulis yra sakęs, kad improvizacijos reikėtų mokytis praktiniuose užsiėmimuose, nes paskaičius kaip važiuoti dviračiu, tikrai nesugebėsi sėsti ant „balno“ ir riedėti. O kur dar svajonės apie geltonus Tour de France marškinėliais? Ir jis yra teisus, nes tokio dalyko iš knygų neišmoksi. Kaip turbūt ir daugelio kitų, viską reikia išbandyti.

Tačiau norėčiau papildyti – nors perskaitę šią knygą improvizuoti tikrai neišmoksite, bet pažinti improv mąstymo būdą ir požiūri tikrai gebėsite. Improvizacija yra kūryba realiu laiku ir labai „grubiai“ kalbant galime visada turėti atsakymus į visus klausimas (kas, staigmena, staigmena, nėra labai įmanoma) arba gerai improvizuoti ir prisitaikyti prie einančio srauto. Koks jūsų pasirinkimas? Mąstyti geriau nei žinoti, bet stebėti yra įdomiau.

Knygą vertinu 5 magiškais raktais iš 5 (Goodreads įvertinimas: 3,74), kadangi ji trumpa (galima perskaityti per kelis vakarus) ir praktinė (turi daug patarimų / pratimų, kuriuos galima išsibandyti čia pat ir dabar).

Vis grįžtu prie kūrybos temos, nes dar praeitoje istorijoje minėjau, kad kūrybai nereikia laisvės. Ši knyga yra dar vienas įrodymas, nes būtent apie tai rašo ir šis autorius! Netgi vieną labai įdomią mintį pasigavau – kūryba yra sprendimų priėmimas, o kai gali daryti bet ką, tai pasirinkti yra sudėtinga. Kaip pavyzdį, autorius pateikia Berlyno sienos griūtį. Sako, kad namų šeimininkės verkdavo parduotuvėje ne iš susijaudinimo, jog turi daug pasirinkimo, o atvirkščiai – iš nerimo ir nežinios ką rinktis, nes jų įpročiams toks platus pasirinkimas gniaužią kvapą ir sėja baimę.

Jums nebūna kada panašiai? Serialų yra belenkėk, kad kartais nieko nežiūri, nes nežinai ką rinktis. Tas pats su knygomis, maistu, sportu, pramogomis. Todėl aš kartais mėgstu turimus apribojimus – laikas, pinigai, oras ar šiaip kažką susigalvoji. Dažniausiai galva tuščia kai turi daug pasirinkimo, o kai turi kliūčių, kitaip galvojasi. Žinoma, negali būti apribojimų per daug, tada „skęstame“, o gylio gabumai pas kiekvieną skirtingi.

Improvizavimui reikia daugiau pastebėti, paleisti ir naudoti viską. Šitą sakinį reikia įsiminti.

Daugiau pastebėti, nes to jau negebame daryti – aplink mus yra daug informacijos, todėl ekonomiškiausias būdas yra ją rūšiuoti ir daugelį tokių funkcijų jau darome automatiškai (net neįsigilindami), todėl ir tampame akli. Jeigu kalba draugas, tai girdime ką jis sako (nuo pradžios iki galo) ar jau laukiame kada galėsime atsakyti?

Paleisti, nes kartais turimi įsitikinimai, lūkesčiai ir skubėjimas neleidžia mums būti kantriems bei leisti pilnai išsiskleisti. Praeitis svarbi, bet negalime leisti jai mūsų įkalinti. Kaip ir minėjau – mūsų protas kaip sandėlis, kurį reikia kartais išsikuopti.

Naudoti viską, nes dažnai nepriimame situacijų, žmonių, kaip kvietimo. Jeigu kažkas ne pagal planą, tai nereiškia, kad neverta mūsų dėmesio, atvirkščiai, galime pasiimti kažką naudingo, nes gyvenimas mums įteikia kvietimą. Priimsime jį ar ne, čia jau mūsų sprendimas.

Improvizacija yra paprastas dalykas, bet niekas nesako, kad lengvas! Štai čia rasite neblogą vaizdinę medžiagą ir improv mokymus – kitas kampas.

Įkvėpimo semtasi iš knygos Do Improvise (Robert Poynton).

The greatest thing I learned while taking classes at Second City was the very first thing they taught: ‘Yes, and…’. In improv, you keep scenes alive but accepting whatever you are given and then adding to it or amplifying it.

There is no space on stage for ‘No,’ ‘I’m sorry, you’re mistaken,’ or ‘Yes, but…’. Those transitions kill energy, set up interpersonal conflict, engage the ego in a defensive posture, and stymie the flow of conversation onstage.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *